"Reméltük, hogy jó lesz, de azt nem, hogy ilyen remek hangulatot teremtenek. Máskor is szeretettel várjuk a Borvirág zenekart!"

(Dunakömlőd - Művelődési Ház)

Látogatók

04664807
Ma
Tegnap
A héten
A hónapban
16
40
56
2708

IP-címed: 44.221.43.208
2024-03-19 02:44

Bordalok 1998-tól - Sebő borozó

„Jó bornak nem kell cégér!- olvasható a budakalászi Sebő Borozó címerén. A több mint 100 éves borozó történetét a tulajdonos Schieszl család ősei kezdték el írni, akik ugyanezen a helyen árulták saját boraikat. Generációról generációra adták át egymásnak a tudást - a borok és vendégek tiszteletét -. Ezt a hagyományt őrizték meg és folytatják ma is a Schieszl család tagjai. A klasszikus Balaton - és Villány-vidéki zamatos borok mellett sváb ételkülönlegességekkel várják a kedves vendégeket. Egy pohár jó bor, koccintás mellett a Kalászi Tamburazenekar hangulatos zenéje az egykori óbudai kiskocsmák hangulatát idézi."
A fenti idézet apropója, hogy 1998-ban a budakalászi egykor Sebő Borozó, ma Schieszl Vendéglő és Borház volt az ötletadója-szülőotthona a bordalgyűjtésnek. Itt találkoztunk Gyenes Károllyal és barátaival akik annak idején Rockenbauer Pállal az országos kék túrát végig járták, filmezték. Karcsiék sok olyan dalra hívták fel a figyelmünket amelyeket a forgatás alatt rögzítettek, megtanultak. Az eltelt bő tíz évben néprajzi kiadványokból, gyűjtésekből felleltünk másfélszáz bordalt, boros nótát. A dalokat örömmel énekeljük borfesztiválokon, borkóstolókon, valamint CD-ken adjuk tovább az utókornak.

Budakalász

1995-ben kerültem a budakalászi Lenvirág gyermektáncegyüttes vezetője Szabó Ferencné Erzsike hívására kistáncosai mellé kísérőzenekart vezetni, majd tanárként-népművelőként a településen dolgozni. A tamburahangszer oktatása mellett az általános iskola igazgatója dr. Milosevits Péterné hívta fel figyelmemet a többnemzetiségű falu még fellelhető szerb, sváb kulturális értékekre és ezek összegyűjtésének fontosságára. Az eltelt több mint másfél évtized gyűjtése egy zeneszerető, egymást tisztelő közösség hagyományaiba enged betekintést.
Egykoron a falu zenei életének meghatározó színfoltjai voltak a zenekarok és dalárdák. Nem hiányozhattak a nagyobb egyházi ünnepekről, esküvőkről, táncmulatságokról, bálokról, temetésekről és később az állami ünnepekről sem. Mindkét nemzetiségnek a saját zenekaraik szolgáltatták a zenét.

Bővebben: Budakalász

Bogyiszló 1990-től napjainkig

Havasréti Pál és Lányi György az Óbudai Népzenei Iskola tanárai biztatására mentünk 1990 ősz végén Balogh Gyula barátommal Bogyiszlóra Kovács „Köles” János tamburaprímáshoz tamburazenét gyűjteni. Az évenkénti látogatások során a kiváló zenésszel  „Köles papával” és családjával máig tartó barátság alakult ki. Rendszeresen vittem növendékeimet is ezekre a gyűjtő utakra, ahol a virtuóz hangszeresjáték mellett alázattal, tisztelettel találkoztak. Jelenleg kézirat rendezés alatt van a két évtized alatt rögzített közel 200 dallam.

Mákófalva 1991-1993

Kalotaszegi népdalok gyűjtése Tamással és Gyulával, majd egy bál rögzítése Fodor „Neti" Sándor prímás, Boros Gyula-bőgő, Toni Rudi-brács zenészekkel. Később Kovács Pali Feri fafestőkalotaszegi népművész révén akkori békásmegyeri iskolámnak is a mákófalvi iskola lett a testvériskolája.

Ipolybalog, Nyék, Tesmág 1990 augusztus

A Zenetudományi Intézet népdalgyűjtési szempontsora alapján indultunk korábbi Kodály-gyűjtések helyszínére az Ipoly-mentére Pásztor Tamás és Balogh Gyula barátommal. Célunk az egykor fellelt népdalok újra keresése, összehasonlítása volt.

Budajenő 1989-1994-ig.

A tanítóképző főiskola elvégzése után szerteszéledtünk az országban, világban, attól függően ki mihez kezdett a diplomájával. Makra Sándor évfolyamtársam, akit az élet a budajenői kultúrház népművelői posztjára helyezett, kért meg az akkor alakuló hagyományőrző dalkör zenei kíséretére-vezetésére. Az eltöltött fél évtized alatt sok-sok feledésbe merült szebbnél szebb dalt énekeltünk, gyűjtöttünk össze a dalkör tagjaival, akik között minden korosztály gyakran családon belül is képviseltette magát. A budajenői dalkör nagyban hozzájárult, hogy Budakalászon ma újra sváb énekkar ápolja zenei hagyományait. Szeretettel gondolok mindannyiukra.

Bemutatkozó

Gondolatok

A szőlő halála csak átváltozás…
A szőlőből must lesz, a mustból bor.
A szőlő ereje velünk marad,
halálával kellett bevennie az időtlenséget.
Ha körülnézel a pincében,
vajon gondolsz arra, hogy isteneket őrzöl hordóidba zárva?
Minden borospince a halhatatlanság szigete.

Pilinszky János

Ajánlások, referenciák

vendegkonyv

Kispejlovam lovarda

www.kispejlovam.hu

www.bordalok.hu

Keress a Facebook-on